7علامت جدی كه هیچ مردی نباید آنها را دست‌كم بگیرد

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

مجله سیب سبز: مردان از لحاظ وراثتی آستانه تحمل درد پایین‌تری دارند؛یعنی برخلاف تصور، زنان در تحمل درد نسبت به مردان مقاوم‌ترند، اما به طور آموزشی فرامی‌گیرند كه باید در مقابل درد مقاوم باشند و در واقع یكی از معیارهای مرد بودن تحمل داشتن مقابل درد و سختی‌‌هاست. اما مردان باید بدانند كه برخی دردها را نباید تحمل كنند، زیرا آنها یك زنگ خطر جدی هستند. این زنگ‌خطرها را جدی بگیرید.

درد ناگهانی ناحیه كمر و كشاله ران

دكتر ورنان پلتیسما، متخصص جراحی عمومی از وست لیتل راك می‌گوید: «دردی كه مورد اشاره ماست یك درد خیلی شدید است. این درد در ناحیه زیر شكم و دستگاه تناسلی مردانه است و گاه كشاله ران هم تیر می‌كشد. این درد شدیدتر و شدیدتر می‌شود و نشستن را برای فرد غیرممكن می‌كند.

 
علت چیست؟ این درد ناشی از حالتی است به نام پیچ‌خوردگی بیضه. علت آن هم این است كه گاه به دلایل مختلف از جمله حالت‌های وراثتی طناب‌های نگهدارنده كه مسئول خون‌رسانی به بافت هستند دچار پیچ‌خوردگی می‌شوند، این حالت یك اورژانس واقعی است. دكتر پلتیسما می‌گوید: «اگر حالت امتداد كامل باشد تنها طی 4 تا 6 ساعت بافت شروع به تخریب می‌‌كند، اگر این حالت در این مقطع درمان شود مشكلی به وجود نخواهد آمد، اما اگر در 12 تا 24 ساعت درمان صورت نگیرد بافت كاملا از بین خواهد رفت.

تشخیص: یك معاینه فیزیكی توسط پزشك می‌تواند علت درد را مشخص كند، البته گاهی هم نیاز به انجام یك سونوگرافی است تا تشخیص قطعی شود. در صورتی كه تشخیص این مورد باشد نیاز به انجام عمل جراحی درمانی است. در صورت وجود هرگونه درد شدید در ناحیه زیر شكم و كشاله‌های ران حتما به پزشك مراجعه كنید.

 
درد شدید ناحیه كمر
 
دردهای ناحیه كمر،‌ به خصوص پس از ورزش  یا انجام حركات سنگین، شایع هستند و بسیاری از انسان‌ها آنها را طی زندگی خود  تجربه می‌كنند، اما این دردها عموما خیلی شدید نیستند و با استراحت و استفاده از قرص‌های مسكن و شل‌كننده عضلانی بهبود پیدا می‌كنند، اما گاهی دردهایی در ناحیه كمر پیدا می‌‌شوند كه ربطی به ورزش و فعالیت ندارند، شدت آنها بسیار زیاد است و به مسكن‌ها هم پاسخ نمی‌دهند. دكتر ولادیمیر كرا، پروفسور دانشگاه یل می‌گوید: «این دردهای بسیار خطرناك می‌توانند ناشی از آنوریسم باشند، آنوریسم یعنی پارگی داخلی رگ‌ها كه ممكن است در ناحیه آئورت شكمی رخ بدهد كه این یك اورژانس واقعی است، اما در بسیاری از مواقع دردهای ناشی از سنگ كلیه هم می‌تواند حالت مشابهی را ایجاد كند.»
 
7علامت جدی كه هیچ مردی نباید آنها را دست‌كم بگیرد

تشخیص: مراجعه به پزشك و انجام سونوگرافی یا سی‌تی اسكن می‌تواند علت درد را مشخص كند. به هر حال اگر در ناحیه كمر دچار درد شدید و غیرقابل تحمل شدید بلافاصله به پزشك یا اورژانس مراجعه كنید.

 
درد دائمی پا
 
اگر دچار درد در ناحیه روی پا، مچ پا یا ساق پا هستید، راه رفتن برای شما مشكل است و درد با مسكن‌ها بهبود پیدا نمی‌كند ممكن است دچار شكستگی خستگی،  یا استرس فراكچر در استخوان‌های پا شده باشید. دكتر آندرو فلدمن، متخصص ارتوپدی و فوق‌تخصص طب ورزشی و پزشك تیم نیویورك رنجرز می‌گوید: «استخوان‌‌‌ها مثل تمام بافت‌های دیگر بدن حد تحمل و قدرتی دارند مثلا اگر سخت ورزش كنید یا فشار زیادی روی پاهایتان وارد كنید، استخوان‌ها زمانی برای ترمیم خود پیدا نمی‌كنند. برای مثال اگر سربازی هر روز رژه برود، فشار زیادی به استخوان‌هایش وارد می‌شود و زمانی هم برای ترمیم باقی نمی‌ماند در نتیجه استخوان‌ها مستعد شكستگی می‌شود كه این یك اورژانس محسوب می‌شود.
 
تشخیص: مراجعه به پزشك و انجام رادیوگرافی ساده می‌تواند تشخیص را قطعی كند، در صورتی كه شكستگی جزیی باشد تنها استفاده از بانداژ و راه نرفتن و روی پا نبودن كافی است اما در صورتی كه شكستگی شدید باشد نیاز به گچ​گرفتگی برای مدت چند هفته است.
 
درد پایدار قفسه سینه

این درد را می‌توان به صورت درد ناگهانی قفسه سینه و سمت قلب توصیف كرد، درد، سنگین  و به صورت فشاردهنده است و گاه فرد با مشت كردن دستش و گذاشتن آن روی سینه‌اش می‌كوشد آن را آرام كند. درد ممكن است پایدار یا به صورت تكرارشونده باشد.

تشخیص: دكتر جان استاماتوس، متخصص داخلی از مركز پزشكی نورت شور می‌گوید: «اولین تصور این است كه دچار مشكل گوارشی و سوءهاضمه شده‌اید یا دچار ریفلاكس شده‌اید اما آنچه باید اول به آن فكر كنید این است كه آیا ممكن است دچار حمله قلبی شده باشید؟»
 
7علامت جدی كه هیچ مردی نباید آنها را دست‌كم بگیرد

این پزشك متخصص ادامه می‌دهد: « اگر زمان درد خیلی كوتاه باشد باید به این مسئله كه ممكن است مشكل از قلب باشد فكر كنید.

 در این‌طور مواقع احتمال دارد موانع فیزیكی، مثلا یك لخته، در مقابل جریان خون قلب بایستد و مانع از رسیدن خون به عروق قلب ‌شود و این روند باعث می‌شود موادغذایی و اكسیژن به عضله قلب نرسد و در نهایت، باعث مرگ سلولی شود.»
زمانی كه به مشكل قلبی شك كردید، باید همان لحظه به اورژانس مراجعه كنید و بلافاصله تحت درمان قرار بگیرید زیرا می‌تواند جان شما را نجات دهد.
 
درد پا به همراه تورم

گاهی اوقات ممكن است درد ساق پا و شست پای شما آنقدر باشد كه  نتوانید روی آن بایستید. اگر محل درد متورم باشد و نتوانید آن را لمس كنید (حساسیت به لمس) باید فورا به امكان بروز لخته رگی و ترومبزو وریدی فكر كنید. دكتر آمنتسار وارنایو، از مركز جراحی ونكوور هلث لاین می‌گوید: «كافی است 6 ساعت در یك جا بنشینید و هیچ حركتی نداشته باشید،‌ آن وقت ممكن است كه لخته‌ای در عروق پای شما ایجاد شود كه خطرناك است و می‌تواند درد موضعی شدید ایجاد كند اما اصلی‌ترین خطر این است كه ممكن است این لخته حركت و مثلا در ریه شما یك ضایعه جدی ایجاد كند. دكتر وارنایو می‌گوید: «احتمالا اولین چیزی كه به ذهن‌تان می‌رسد مالیدن پایتان است،‌ اما این كار اشتباه‌ترین كاری است كه می‌توانید بكنید. با مالیدن پا امكان حركت لخته را افزایش می‌دهید.

تشخیص: باید بلافاصله به پزشك مراجعه كنید تا با انجام یك سونوگرافی بیماری مشخص شود ممكن است درمان با دارو یا با جراحی انجام پذیرد.

 
درد شدید در ناحیه شكم

دكتر استیونس ورفرای،‌ از مركز اورژانس بیرمنگام می‌گوید: «این درد كه مورد بحث ماست عمدتا دردی است كه فرد آن را به صورت چاقو خوردن توصیف می‌كند. یك درد بسیار تیز ناگهانی كه گاه بسیار سریع تكرار می‌شود و گاه هم برای لحظاتی بهبود پیدا می‌كند و بعد شدید می‌شود، این حالت می‌تواند  فرد را خم كند، یعنی فرد در حالت خم شده درد كمتری داشته باشد.»

علت: در وسط شكم شما جلوی ستون مهره‌ها ارگان‌های حیاتی وجود دارند كه همه آنها می‌توانند دردهای بسیار شدید را باعث شوند، آپاندیس، پانكراس و كیسه صفرا از این جمله هستند، مشكل هر كدام از این ارگان‌ها می‌توانند دردهای شدید در ناحیه زیر شكم و پهلوها ایجاد كنند كه مثل حالت چاقو خوردن است. هر سه این حالت‌ها را باید یك اورژانس واقعی حساب كنید.

 
تشخیص: اگر درد در ناحیه سمت راست و پایین شكم شما باشد شك به آپاندیسیت است كه معاینه فیزیكی و تست آزمایشگاهی می‌تواند تشخیص را قطعی كند.

اگر درد در ناحیه ناف و بالای آن باشد و با غذا خوردن تشدید ‌شود شك به عفونت یا سنگ كیسه صفراست و باید آزمایش خون انجام شود.

اگر درد در ناحیه قفسه سینه در سمت راست باشد و پشت تیر بكشد شاید شكلی از پانكراس باشد كه در این صورت باید آنزیم‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. برای آپاندیسیت و سنگ كیسه صفرا درمان اصلی جراحی است اما درباره مشكلات پانكراس درمان‌ها فرق دارد.
 
ادرار دردناك

این حالتی است كه بسیاری از مردان درباره آن اطلاع دارند، سنگ كلیه یا عفونت ادرار می‌تواند باعث بروز این حالت شود اما آنچه باید باعث نگرانی شود سرطان مثانه است كه البته در سن بالا شایع است.اگر دچار سوزش ادرار و تغییر رنگ ادرار شدید (خون در ادرار) بلافاصله به متخصص كلیه یا ارولوژی مراجعه كنید. حتی یك روز را هم نباید از دست بدهید.

اگر خدای نكرده به سرطان مبتلا شده باشید  تشخیص در همان مراحل اولیه می‌تواند بسیار به شما كمك كند و جان شما را نجات دهد.

[ad_2]

بک لینک

دانلود کتاب

شاید دوست داشته باشید:

دانلود pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم

خرید pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید پی دی اف کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید کتاب […]

جهت دانلود کتاب مکانیک کوانتومی کلیک کنید !

دانلود pdf کتاب مکانیک کوانتومی حسین بیانی پوران پژوهش تعداد صفحه : 730 حجم : 182 مگابایت کیفیت : خوب […]

پی دی اف کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران گلابچی

جهت دانلود این کتاب کلیک کنید   دانلود کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران اثر محمود گلابچی – فیدیبو https://fidibo.com › … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.