بیماری‌های شایع درافراد سیگاری

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

برترین ها: طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت، در هر 8ثانیه یک نفر در جهان، جان خود را بر اثر استعمال دخانیات ازدست می دهد. طبق تحقیقات افرادی که 20سال به سیگار کشیدن ادامه می دهند، بین 20 تا 25 سال از افراد غیرسیگاری عمر کوتاه تری دارند و زودتر می میرند.

بیماری های شایع در افراد سیگاری بسیار متعدد و هولناک هستند. بیماری های قلبی و تنفسی، امراض پوستی و انواع سرطان از بیماری های شایع در افراد سیگاری است. سیگار کشیدن حتی احتمال مبتلا شدن به بیماری های معمول را افزایش می دهد و طول دوره ی درمان را بیشتر می کند.

بیماری‌های شایع درافراد سیگاری

دود سیگار علاوه بر اینکه برای خود شخص زیان آور است، برای افرادی که اطراف شخص سیگاری هستند، 20 تا 30 درصد خطرناکتر است. بخاطر همین است که سیگار کشیدن در انگلیس، فرانسه، نیوزیلند و … در کافه ها و سایر اماکن عمومی ممنوع است. در ادامه درمورد برخی از بیماری های شایع در افراد سیگاری توضیح می دهیم.

بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی رایج ترین بیماری در افراد سیگاری است. سیگار کشیدن باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، گرفتگی عروق و نهایتا حمله قلبی و سکته می شود. در سال، بیش از 600هزار نفر جان خود را به همین شکل ازدست می دهند. طبق تحقیقات 1نفر از هر 5 نفری که بر اثر بیماری های قلبی می میرند، به علت سیگار کشیدن است.

بیماری‌های شایع درافراد سیگاری

سرطان ریه:

یکی از بیماری های بسیار شایع در افراد سیگاری سرطان ریه است. سیگار کشیدن عامل اصلی سرطان ریه است و اکثر کسانی که به علت سرطان ریه می میرند سیگاری هستند. امکان ابتلا به سرطان ریه در سیگاری ها 22 برابر غیرسیگاری هاست. سرطان ریه رابطه مستقیمی با تعداد و قطران و نیکوتین سیگارهای کشیده شده دارد. بسیاری از افراد بعد از اینکه 15 الی20 سال سیگار می کشند، سرطان ریه می گیرند و متاسفانه تعداد کمی از این بیماران بیش از 5 سال زنده می مانند.

پوکی استخوان:

از بیماری های شایع افراد سیگاری پوکی استخوان است. منوکسید کربن که از گازهای سمی خروجی از اگزوز ماشین و دود سیگار است، میل ترکیبی بالاتری از اکسیژن با خون دارد و باعث کاهش اکسیژن در خون افراد سیگاری می شود. کم کم تراکم استخوان های افراد سیگاری کم می شود و راحتتر می شکند. همچنین زمان جوش خوردن و بهبود استخوان هایشان بعد از شکستگی، 80% بیشتر است.

چین و چروک:

چین و چروک و خراب شدن پوست نیز از دیگر تاثیرهای مصرف دخانیات است. سیگار کشیدن باعث تخریب پروتئین های انعطاف دهنده ی پوست، کاهش ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می شود. ده دقیقه سیگار کشیدن باعث کاهش اکسیژن رسانی به پوست به مدت یک ساعت می شود. به همین دلیل است که اغلب افراد سیگاری دارای پوستی خشک، شل، و چین و چروک هایی در اطراف لب و چشم ها هستند و رنگ پوستشان زرد و کدر است.

سرطان پوست:
یکی دیگر از بیماری های شایع افراد سیگاری سرطان پوست است. سیگاری ها دو برابر بیشتر از غیرسیگاری ها به نوعی از سرطان پوست که با پوسته پوسته شدن و برجستگی روی پوست همراه است، مبتلا می شوند.

ازدست دادن موها:

لوپوس اریتماتوز از دیگر بیماری هاییست که سراغ سیگاری ها می رود. این بیماری باعث ریختن موها، ایجاد زخم در دهان و جوش های پوستی می شود.  در افراد سیگاری موها زودتر خاکستری می شوند. همچنین سیگار باعث افزایش هورمون مردانه می شود و احتمال ریزش مو را بالا می برد.

بیماری‌های شایع درافراد سیگاری

بیماری های چشمی:

یکی از بیماری های شایع در افراد سیگاری آب مروارید است. سیگار همچنین باعث کدر شدن عدسی چشم و مانع عبور نور و در نهایت نابینایی می شود. از دیگر بیماری های چشمی شایع در افراد سیگاری عبارتند از: دژنرسانس ماکولا (تباهی لکه ی زرد)، گلوکوم(آب سیاه) و آمبلیوپی(تنبلی چشم). همچنین مونوکسیدکربن موجود در سیگار باعث کاهش اکسیژن رسانی و درنتیجه افت دید در شب می شود.

بیماری های دهان و دندان:

از دیگر بیماری های شایع افراد سیگاری عفونت لثه و فاسد شدن دندان هاست. سیگار در مدت کوتاهی باعث زرد شدن دندان ها می شود و بوی بدی در دهان ایجاد می کند که ممکن است موردپسند کسانی که به سیگاری ها نزدیک می شوند نباشد. حتی خمیردندان های مخصوص افراد سیگاری که مواد ساینده ی بیشتری دارد یک راه حل موقتی است. در دندان های افراد سیگاری جرم بیشتری تشکیل می شود که عامل بیماری های لثه است. همچنین به دلیل کمتر بودن اکسیژن در خون سیگاری ها، عفونت های لثه دیرتر ترمیم می شود که عامل اصلی ازدست دادن دندان هاست. سیگاری ها 1/5 برابر زودتر از غیرسیگاری ها دندان هایشان را ازدست می دهند. سرطان دهان نیز از بیماری های شایع در افراد سیگاری است.

انواع سرطان ها:

بیش از 40عنصر سرطان زا در دود سیگار وجود دارد و انواع و اقسام سرطان از بیماری های شایع افراد سیگاری است. چند نمونه از سرطان های شایع در افراد سیگاری عبارتند از:

سرطان ریه: همان طور که گفتیم سرطان ریه در سیگاری ها 22برابر بیشتر است.

سرطان دهان، زبان، غدد، بزاق و حلق: این سرطان ها در سیگاری ها، 6 تا 27 برابر بیشتر است.

سرطان بینی: در افراد سیگاری 2 برابر بیشتر مشاهده می شود.

سرطان گلو: در افراد سیگاری 12 برابر افراد معمولی است.

سرطان حنجره: در سیگاری ها 10 تا 18 برابر بیشتر است.

از دیگر سرطان های شایع در افراد سیگاری می توان سرطان مری، معده، کلیه، لوزالمعده، کبد، آلت تناسلی مرد، مقعد، مثانه و دهانه ی رحم زن را نام برد.

به هم ریختن معده:

سیگار باعث رفلاکس اسید معده و سوزش معده می شود.

بی خوابی:

طبق تحقیقاتی که انجام شده سیگاری ها برای خواب شبانه با مشکل بیشتری مواجه می شوند و در مقایسه با دیگران از خواب آرام و عمیقی برخوردار نیستند. درواقع اثرات تحریک کننده ی نیکوتین باعث اختلال در خواب می شوند.

بیماری‌های شایع درافراد سیگاری

آلزایمر و بیماری ها روانی:

سیگاری ها 5 برابر بیشتر احتمال دارد که حافظه شان را ازدست بدهند. همچنین طبق تحقیقاتی که صورت گرفته 58 درصد از افراد سیگاری قادر به قرار ملاقات گذاشتن و ارتباط با دیگران نیستند.

منابع:

http://daneshnameh.roshd.ir
http://www.daneshchi.ir/

[ad_2]

بک لینک

دانلود کتاب

شاید دوست داشته باشید:

دانلود pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم

خرید pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید پی دی اف کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید کتاب […]

جهت دانلود کتاب مکانیک کوانتومی کلیک کنید !

دانلود pdf کتاب مکانیک کوانتومی حسین بیانی پوران پژوهش تعداد صفحه : 730 حجم : 182 مگابایت کیفیت : خوب […]

پی دی اف کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران گلابچی

جهت دانلود این کتاب کلیک کنید   دانلود کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران اثر محمود گلابچی – فیدیبو https://fidibo.com › … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.