لمینت دندان، قیمت سال ۹۷ و انواع آن +ویدئو

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

لمینت دندان، قیمت سال ۹۷ و جدیدترین انواع آن +ویدئو

امروزه گزینه اصلی طیف گسترده ای از مردم که به دنبال ظاهری بی نقص برای دندان هایشان هستند، لمینت دندان است چرا که این روش تقریبا بی خطر و بدون عوارض است.

نصب لمینت دندان روشی در دندانپزشکی زیبائیست که موجب ترمیم بی نظمی خفیف در دندان( بد شکلی، ترک، لب پر شدن ویا کجی)، اصلاح رنگ دندان ها و پرشدن فاصله بین آن ها می شود.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دنتال زعفرانیه
طراحی لبخند اختصاصی با جدیدترین روش:
لمینت دندان سان ست
 

تاریخچه استفاده از لمینت دندان

به طور کلی بزرگنمایی نیست اگر بگوییم درمان بیماری های مربوط به دندان قدمتی به اندازه عمر انسان دارد. اما با نگاهی جزئی تراولین درمان پوسیدگی دندان به سومریان باز می گردد و به حدود 25 هزار سال پیش باز میگردد.

اقوام مایاها که در گواتمالا و هندوراس امروزی زندگی می کردند، برای زیبا کردن دندان های خود از اینله سود می بردند.

اینله ها سنگ های تزئینی زیبایی بوده که برای استفاده از آنها ابتدا دندان را تراش و سپس این سنگ های زیبا را بر روی آن قرار می دادند. اگر از باستان شناسی و زمان های دور بگذریم، باید به سده 18 میلادی اشاره کنیم که شاخه جدیدی به دندان پزشکی اضافه شد.

این شاخه جدید عبارت بود از کشیدن دندان ها با (Turnkay)، تمیز کردن دندانها با کاغذ تراش (Seraper) و برداشت پوسیدگی های دندان. تمامی این کارها با استفاده از تجهیزات ابتدایی انجام می شد که یک تحول جدید در عرصه اصلاح طرح لبخند به شمار می رفت.

اصلاح طرح لبخند در قرن معاصر با سرعت بیشتری پیشرفت داشت به طوری که می توان گفت در یک قرن اخیر پیشرفت دانش دندانپزشکی چندین برابر پیشرفت ها در هزاران سال گذشته بوده است.

در این قرن تحولات عظیمی رخ داد که عبارتند از:

  • در سال 1930، ارتودنسی و در سال 1946، جراحی دهان وارد عرصه دندانپزشکی زیبایی ترمیمی شد.
  • سال 1948 برابر بود با ورود پاتولوژی دهان و دندان بیماران به عرصه دندانپزشکی و در همین سال پروتزهای ثابت دندانی اختراع شدند. یک سال بعد نیز شاخه دندانپزشکی کودکان شکل گرفت.
  • در سال 1951 دندانپزشکی اجتماعی پایه گذاری شد.
  • در سال 1964 اندودانتیکس وارد رشته دندانپزشکی شد.

شرایط استفاده از لمینت دندان

باید توجه داشت که لمینت دندان، مشکل دندان های قدامی(6 دندان) را برطرف میکند.

برای انجام لمینت دندان، یک شرایط ابتدایی لازم است. شرایط فک و لثه باید مناسب باشد. اگر بیمار مشکل فکی و یا تحلیل لثه و یا نیاز به ارتودنسی داشته باشد، گزینه مناسبی برای نصب لمینت دندان نیست.

افرادی که بافت مینای دندان آن ها کافی نیست، کاندید مناسبی برای انجام لمینت دندان نیستند.

از مهمترین موانع انجام لمینت دندان، داشتن عادات نا مناسب دهانیست ( مثل دندان قروچه کردن) که می تواند منجر به شکستگی دندان لمینت شده گردد و یا در طولانی مدت به لمینت دندان آسیب وارد کند.

مزایای استفاده از لمینت دندان

رنگ لمینت دندان: برتری بزرگ این روش، ثابت ماندن رنگ لمینت دندان، همرنگ بودن با دیگر دندان ها و داشتن سطح شفاف و درخشنده است. برای مثال برای افراد سیگاری که تصمیم به ترک سیگار ندارند، لمینت دندان راه مناسبی برای داشتن لبخندی زیباست.

کاربرد درمانی: در برخی مواقع لمینت دندان برای درمان پوسیدگی دندان به کار می رود.

نصب نسبتا آسان:  لمینت دندان معمولا به تغییر شکل زیاد دندان نیاز ندارد وبعد از نصب ظاهری شبیه به دندان واقعی دارد. نکته مهم دیگر اینکه در فرآیند نصب لمینت دندان، آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.

معایب استفاده از لمینت دندان

نیاز به مراقبت: پس از انجام لمینت دندان، باید برای سلامت لمینت تلاش شود( برای مثال سردی و گرمی نوشیدنی و یا گاز زدن مواد سخت).

افزایش استعداد دندان ها به پوسیدگی: در صورتی که اصلاح طرح لبخند به درستی انجام نشده باشد، شانس پوسیدگی دندان ها بیش تر می شود. همچنین در این شرایط التهاب و تحلیل لثه و استخوان ایجاد می گردد که موجب لقی و از دست دادن زود هنگام دندان ها خواهد شد.

هزینه لمینت دندان: شاید نخستین عیبی که در مورد لمینت دندان به ذهن می رسد هزینه نسبتا زیاد آن است. توجه داشته باشید که اگر لمینت دندان کوچکترین آسیبی ببیند و یا بشکند، باید عوض شود و گاه پیش آمده که فردی تنها برای لمینت یک دندان اقدام کرده اما با توجه به اینکه دندان دارای لمینت با دیگر دندان های فرد از نظر رنگ هماهنگی نداشته مجبور به پرداخت هزینه ای بیشتر برای نصب لمینت روی دندان هایی شده که از نظر سلامتی نیازی به لمینت دندان نداشته اند.

انواع لمینت دندان :

لمینت دندان به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود که از نظر جنس و ساخت متفاوت هستند:

1.لمینت سرامیکی :

این نوع لمینت دندان از جنس سرامیک است ونیاز است پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته شود به همین دلیل به این نوع لمینت دندان، روش غیر مستقیم هم گفته می شود. لمینت دندان سرامیکی، ظاهری زیباتر دارد، ثبات رنگ بیشتری دارد و مقاوم تر است. البته ناگفته پیداست که این نوع لمینت دندان هزینه بیشتری هم خواهد داشت.

لمینت دندان از جنس سرامیک خود به زیر شاخه هایی تقسیم می شود که برخی از آنها به اختصار توضیح داده می شود.

  • انواع سیستم های آی پی اس امپرس (IPS Empress): این نوع از لمینت دندان توسط پرس بر روی Cast (مدل قالب گیری شده از دندان) نصب شده و در کوره فرم داده می شود با نام های ایمپرس سرامیک (High pressed ceramic) هم شناخته می شود و بسیار پر کاربرد هستند.
  • لمینیت های فلدسپاتیک: که از فلدسپاتیک پرسلن ساخته شده و به صورت پودر گذاری در لابراتوار ، توسط تکنسین بر روی cast فرم داده میشود.
  • کادکام(CAD-CAM): در این روش ابتدا یک بلوک سرامیکی ساخته شده و سپس در یک جلسه چند ساعته روکش تولید می شود. ایراد بزرگ این نوع لمینت دندان که بیشتر بار تولیدش بر دوش کامپیوتر است، نا توانی در تولید رنگ مناسب برای لمینت دندان است.
  • لمینت دندان با بیس الومینیا و زیرکونیا: طریقه ساخت این نوع لمینت دندان به این صورت است که یک زمینه از جنس اکسید زیرکونیم روی قالب گچی ساخته شده از دهان بیمار پیاده می شود و سپس به روش لایه لایه روی این زمینه شکل دندان را می سازند و در نهایت به کوره فرستاده می شود. این نوع خاص از لمینت دندان از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. این نوع لمینت دندان به این علت که عموما در نصب به دندان دچار مشکل می شوند چندان رایج نیستند.

2.لمینت کامپوزیتی :

در این نوع لمینت دندان، ونیر از جنس کامپوزیت است و در مطب ساخته می شود. استفاده از ونیر کامپوزیتی را روش مستقیم هم می نامند. لمینت دندان از جنس کامپوزیت شفاف تر است پس در مورد دندان های با رنگ خیلی زرد شاید نتیجه دلخواه حاصل نشود.

در عوض در این جنس لمینت دندان، قبل از نصب تغییر کمتری روی دندان اعمال می شود و دندان ها به تراش کمتری نیاز دارند( اگر شرایط دندان فرد مناسب باشد، بدون تراش انجام می شود).

مراقبت های بعد از نصب لمینت دندان

بعد از اینکه درمان انجام شده و لمینت بر روی دندان نصب شد، لازم است زمان بیشتری نسبت به قبل صرف بهداشت دهان و دندانتان نمائید.

بهتر است در باره استفاده از دهان شویه زمانی که لمینت دندان دارید، تامل بیشتری کنید. استفاده بی رویه از دهان شویه هایی که محتوی فلوراید هستند می تواند روی لمینت ها تاثیر بگذارد پس بهتر است در این باره با پزشک خود مشورت نمائید.

از دیگر مشکلات شایعی که ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی نسبتا طولانی پس از نصب لمینت دندان پیش بیاید، تغییر رنگ است. البته دامنه این تغییر رنگ بسیار به سبک زندگی شما مربوط می شود. استفاده از دخانیات و یا نوشیدن مداوم قهوه و چای می تواند این روند را سرعت بخشد.

قیمت لمینت دندان

بعد از بررسی تمام نکات مطرح شده و اتخاذ تصمیم اولیه برای داشتن لبخندی زیبا و دلنشین، مهم ترین دغدغه این است که هزینه لمینت دندان چقدر است؟

تعرفه لمینت دندان در شهر تهران برای روش مستقیم یا لمینت دندان از جنس کامپوزیت از350 هزار تومان تا 800 هزار تومان برای هر دندان بوده درحالی که قیمت لمینت دندان از جنس سرامیک نسبتا بالاتر است . قیمت لمینت سرامیکی دندان چیزی در حدود 700 هزار تومان تا کمی بیش از 2 میلیون تومان برای هر دندان میباشد. به این ترتیب میتوان گفت هزینه لمینت دندان از جنس کامپوزیت بسیار مناسبتر از هزینه لمینت سرامیکی دندان است.

لازم به ذکر است که هزینه های ذکر شده در بالا برای لمینت دندان، تنها برای کمک به تخمین هزینه از جانب شماست. برای مثال هستند مطب هایی که برای نصب لمینت دندان از نوع فوق باریک (لومینیر)، هزینه ای معادل 3 تا 6 میلیون تومان طلب می کنند.

لمینت دندان، قیمت سال 97 و جدیدترین انواع آن

هزینه های جانبی لمینت دندان

باید در نظر داشته باشید که این قیمت ها، تنها هزینه مستقیم لمینت دندان است و نکته ای که شاید کار شما را برای برآورد دقیق هزینه لمینت دندان سخت کند همین هزینه های جانبیست. به عنوان نمونه برای لمینت دندان به روش غیر مستقیم، از شروع تراش دندانتان تا آماده شدن لمینت شما نیاز به یک روکش موقت دارید. به تمام این هزینه ها باید هزینه ویزیت، نسخه پزشک و اسکن دندان را هم اضافه کنید.

حال شاید تنها این سوال در ذهن شما بی پاسخ مانده باشد که با توجه به تعرفه ثابت،علت تفاوت قیمت لمینت دندان در مطبهای گوناگون چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت بر اساس تعرفه قیمت لمینت دندان 97 در تهران، بستگی به نوع لمینت (لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان) ، زمان صرف شده و بعضا منطقه جغرافیایی مطب دندان پزشکی دارد.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی دنتال زعفرانیه
طراحی لبخند اختصاصی با جدیدترین روش:
لمینت دندان سان ست

 

[ad_2]

بک لینک

دانلود کتاب

شاید دوست داشته باشید:

دانلود pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم

خرید pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید پی دی اف کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید کتاب […]

جهت دانلود کتاب مکانیک کوانتومی کلیک کنید !

دانلود pdf کتاب مکانیک کوانتومی حسین بیانی پوران پژوهش تعداد صفحه : 730 حجم : 182 مگابایت کیفیت : خوب […]

پی دی اف کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران گلابچی

جهت دانلود این کتاب کلیک کنید   دانلود کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران اثر محمود گلابچی – فیدیبو https://fidibo.com › … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.