کرایوتراپی؛ درمان زگیل با حمام یخ

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

وب‌سایت نبض ما – ترجمه حسین مقدس زاده: کرایوتراپی، حمامی با دمای منهای 200 درجه سانتی گراد است. روشی موثر برای بهبود سلامتی و درمان های پوستی و زگیل تناسلی است.

کرایوتراپی یعنی استفاده از سرمای بسیار زیاد برای بهبود وضعیت سلامتی. از کرایوتراپی برای برای مقاصد درمانی مختلفی استفاده به عمل می آید. از کاهش دردهای عضلانی و درمان آسیب دیدگی گرفته تا مبارزه با زگیل ها و خال ها و حتی لاغری و کنترل استرس و اضطراب است.

با توجه به مقاصد درمانی مختلف، روش های اجرایی آن نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، کرایوتراپی برای درمان زگیل ها نیاز به روش و تجهیزات متفاوتی نسبت به کرایوتراپی برای بهبود عضلانی ورزشکاران دارد.

از کرایوتراپی چه میدانید؟

انواع کرایوتراپی

درمان کرایوتراپی بازه متنوعی از انواع گزینه های درمانی، از بسته های سرد، بسته های ژلی و یخی گرفته تا ماشین های کرایوتراپی و محفظه های کرایوتراپی برای تمام بدن را شامل می شود.

درمان های موضعی معمولا برای موارد آسیب حاد مانند پیچ خوردگی/کشش، تاندونیت، ورم، درد بعد از جراحی یا تب استفاده می شود. درمان های محلی عبارتند از استفاده از یخ یا ژل های بسته بندی، ماساژ یخ و یا استفاده از دستگاه های کرایوتراپی برای 20 تا 30 دقیقه در یک زمان یا چند بار در روز، به ویژه پس از فیزیوتراپی یا ورزش.

درمان های سرمایی محلی پس از 5 دقیقه از اعمال، بر روی بافت های سطحی پوست تاثیر می گذارد. با این حال، برای رسیدن به بافتهای عمیق، حدود 20 تا 25 دقیقه زمان لازم است.

از کرایوتراپی چه میدانید؟

درمان کرایوتراپی برای تمام بدن برای شرایط مزمن یا کاهش درد عضلانی و خستگی در ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرد.

باید توجه داشته باشید که کرایوتراپی در دوران بارداری غیرممکن است.

کرایوتراپی زمانی موثرتر خواهد بود که به عنوان یک درمان نسبتا مداوم، همراه با درمان های فیزیکی، برنامه تمرینی خانگی یا فعالیت بدنی (توانبخشی ورزشی) مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، 10 تا 20 جلسه کرایوتراپی کامل بدن برای به دست آوردن مزایای درمانی مطلوب توصیه می شود. اما تعداد جلسات به شدت شرایط بستگی دارد.

کرایوتراپی برای درمان های پوستی

کرایوتراپی روشی ارزان است که نیازی به بیهوشی یا اتاق عمل ندارد. خود درمان فقط چند ثانیه انجام می شود و به ندرت دردناک است و نیاز به بخیه خاصی ندارد. حتی برای برخی شرایط فقط یک جلسه درمانی لازم است تا مزایای آن را ببینید.

استفاده از کرایوتراپی در درمان سلول‌های غیر طبیعی پوست مانند تگ های پوستی، زگیل ها و برخی از سرطان ها به خوبی تجربه و بایگانی شده است. علاقه به استفاده از کرایوتراپی برای درمان پلاک پسوریازیس نیز افزایش یافته است، با این حال شواهد اثربخشی آن محدود است.

از کرایوتراپی چه میدانید؟

کرایوتراپی برای درمان زگیل ها

  • کرایوتراپی گزینه خوبی برای درمان است در صورتی که:
  • پوست معمولی داشته باشید. چرا که روی پوست های تیره موجب زخم می شود.
  • بزرگسال باشید. چرا که برای بچه ها به دلیل این که درد دارد، توصیه نمی شود.
  • زگیل در جایی از بدن باشد که مو نداشته باشد. چرا که کرایوتراپی باعث از دست رفتن موها در آن قسمت می شود.
  • زگیل روی صورت شما باشد. چرا که این روش نسبت به روش های دیگر کمتر اثر و زخمی از خود به جای می گذارد.

برای درمان زگیل با استفاده از کرایوتراپی اکثر پزشکان از نیتروژن مایع استفاده می کنند که می تواند تا دمای منهای 195 درجه سانتیگراد موجب سرد شدن زگیل شود. پزشک شما ممکن است پیش از عمل، پوست مرده روی ناحیه زگیل را بتراشد.

کرایوتراپی مثل قرار دادن یخ روی پوست می باشد. پوست شما ممکن است مدت کوتاهی بی حس شود و همچنین ممکن است کمی درد بگیرد، قرمز شود و سپس تاول بزند.

کرایوتراپی برای زگیل تناسلی

نیتروژن موجب بروز تاول در اطراف زگیل تناسلی می شود و زگیل ها تا زمانی که تاول ها بهبود می یابند می افتند. کرایوتراپی یک راه حل سریع و موثر است، اگرچه بسیاری از افراد برای درمان نتایج در طول زمان نیاز به درمان های متعدد دارند.

عوارض جانبی کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • درد
  • تورم منطقه
  • احساس سوزش خفیف

کرایوتراپی برای درمان پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که چرخه زندگی سلول های پوست را سریع تر می کند. این باعث می شود که سلول ها به سرعت در سطح پوست تولید شوند. سلول های پوستی اضافی، باعث ایجاد اسکیل ها و تکه های قرمزی می شوند که خارش دارند و گاهی دردناک هستند.

اگر چه شواهد قوی مبنی بر این که کرایوتراپی در درمان پلاک های کوچک پسوریازیس کاملا موث است در دست نیست، اما شواهد کافی وجود دارد که می تواند در بعضی موارد اثربخش باشد و به طور کلی می توان از آن به عنوان درمانی خوب و کم ریسک نام برد.

از کرایوتراپی چه میدانید؟

کرایوتراپی برای درمان میخچه

اکثر زگیل های کف پا بی ضرر هستند و بدون درمان از بین می روند، اما ممکن است یک یا دو سال طول بکشد. اگر زگیل هایتان دردناک است یا در حال گسترش هستند، ممکن است بخواهید آنها را با داروهای بدون نسخه یا داروهای خانگی درمان کنید.

کرایوتراپی که دکتر انجام می دهد، شامل استفاده از نیتروژن مایع به زگیل، یا اسپری یا سواب نخی است. این روش می تواند دردناک باشد، بنابراین ممکن است پزشک اول ناحیه را بی حس کند. کرایوتراپی همچنین ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های ویروسی تحریک کند. هر دو تا چهار هفته ممکن است مجددا برای تکرار درمان به نزد دکتر بازگردید تا زمانی که زگیل ناپدید شود.

برخی مطالعات نشان می دهند که درمان کریتوتراپی همراه با درمان با اسید سالیسیلیک موثرتر از کرایوتراپی است، اما برای اثبات بهتر، مطالعات بیشتری لازم است.

از کرایوتراپی چه میدانید؟

کرایوتراپی برای لاغری

کرایوتراپی به تنهایی باعث کاهش وزن نمی شود، اما می تواند این روند را تسریع کند. در تئوری، سرد شدن بدن موجب می شود بدن سخت تر کار کند تا گرم شود.

برخی از ارائه دهندگان کرایوتراپی ادعا می کنند که چند دقیقه سرد شدن می تواند متابولیسم بدن را در تمام طول روز افزایش دهد. در نهایت، آنها ادعا می کنند، مردم دیگر احساس سردی نمی کنند زیرا متابولیسم آنها در پاسخ به درجه حرارت سرد تنظیم شده است.

یک مطالعه کوچک در سال 2016 نشان داد پس از 10 جلسه کرایوتراپی، تغییرات قابل توجهی در ترکیب بدن ایجاد نشد. از آنجا که کرایوتراپی به کاهش درد عضلانی کمک می کند، می تواند موجب شود که پس از آسیب دیدگی زودتر به برنامه های تناسب اندام بازگردید. اما مزایای بالقوه کاهش وزن محدود به افرادی است که نمی توانند یا نمی خواهند به دلیل درد تمرین کنند.

از کرایوتراپی چه میدانید؟

[ad_2]

بک لینک

دانلود کتاب

شاید دوست داشته باشید:

دانلود pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم

خرید pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید پی دی اف کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید کتاب […]

جهت دانلود کتاب مکانیک کوانتومی کلیک کنید !

دانلود pdf کتاب مکانیک کوانتومی حسین بیانی پوران پژوهش تعداد صفحه : 730 حجم : 182 مگابایت کیفیت : خوب […]

پی دی اف کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران گلابچی

جهت دانلود این کتاب کلیک کنید   دانلود کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران اثر محمود گلابچی – فیدیبو https://fidibo.com › … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.