نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

برترین ها – ترجمه از هدی بانکی: لیستی از کارهایی که باید انجام بدهید پیش روی‌تان است؛ لیستی که انگار هیچوقت تمام نمی‌‌شود. مسئولیت بچه‌ها، ضرب العجل‌های کاری، خانه‌ای که باید تمیز و مرتب شود و … . برای اینکه تمام کارها را انجام دهید خودتان را کنار می‌گذارید و فقط روی برآروده کردن نیازهای دیگران تمرکز می‌کنید. غفلت از خود برای هیچکس خوب نیست.

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

مطمئنا شما وظیفه دارید از بچه‌ها مراقبت کنید و به نیازهای‌شان رسیدگی کنید اما با نادیده گرفتن خودتان در وضعیتی قرار می‌گیرید که از نظر جسمی و روحی مدام خسته‌اید و احساس ناامیدی، آشفتگی و اضطراب به شما دست می‌دهد. چطور می‌توانید از پس مسئولیت‌های‌تان بربیایید در حالیکه خسته و فرسوده شده‌اید؟

خوشبختانه یک راه ساده برای دور ماندن از این احساسات منفی وجود دارد: خود مراقبتی! فرقی نمی‌کند لیست کارهای‌تان چقدر طولانی باشد یا چقدر مشغله داشته باشید، به هر حال باید زمانی را صرف مراقبت از خودتان بکنید. تکنیک‌‌های خود مراقبتی می‌توانند به سادگی روزی 3 تا 5 دقیقه دراز کشیدن و در آغوش گرفتن بالش نرم و دوست داشتنی‌تان باشند. پس قبل از اینکه قضاوت کنید ادامه‌ی مطلب را با بخوانید تا تکنیک‌های خود مراقبتی ساده و مفیدی را به شما توصیه کنیم.

ریخت و پاش‌ها را جمع کنید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

چند دقیقه وقت بگذارید و محل کارتان، کمدتان، اتومبیل‌تان و یا آشپزخانه را مرتب کنید. این کار نه تنها کمک‌تان می‌کند از حواس پرت‌کُن‌های محیطی خلاص شوید بلکه ذهن و روح‌تان هم شاداب می‌شود.

عمل ِ مرتب کردن و سازماندهی اطراف‌تان به شما کمک می‌کند احساس تکمیل کار به شما دست بدهد و با انرژی و با انگیزه شوید. جمع و جور کردن ریخت و پاش‌های اضافی که محیط‌مان را شلوغ کرده باعث می‌‌شود کارآمدتر، شادتر و آرام‌تر شویم، عادت‌های خواب‌مان بهتر شده و حس و حال بهتری پیدا کنیم. یک محیط مرتب و منظم، استرس و احساس منفی را کاهش می‌دهد. یکی از مهمترین چیزهایی که باید به یاد داشته باشید این است که از جاهای کوچک‌تر شروع کنید.

فکر نکنید حتما باید تمام خانه یا محل کارتان را تمیز و مرتب کنید. اگر حتی فقط پنج دقیقه وقت آزاد پیدا کردید، از آن برای مرتب کردن کشوی لباس یا یکی از کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید. مطمئن باشید از تاثیر همین کار به ظاهر کوچک بر روحیه‌تان شگفت زده خواهید شد.


دستگاه رطوبت ساز را روشن کنید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

یک راه ساده و سالم دیگر برای مراقبت از خودتان این است که از دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. دستگاه رطوبت ساز مخصوصا در روزهای سرد زمستان فواید زیادی دارد. هوای داخل خانه طی روزهای زمستان خشک می‌شود و روشن کردن سیستم حرارتی نیز این خشکی را تشدید می‌کند. هوای خشک تاثیر منفی بر سیستم تنفسی دارد و می‌تواند موجب خشکی چشم‌ها، گلو درد، خشکی پوست و ترک لب‌ها شده و بیشتر مستعد سرماخوردگی شوید.

صرف هزینه برای خریدن یک دستگاه رطوبت ساز ارزشش را دارد چون هوای داخل را مطبوع‌تر کرده و حس خوبی به شما می‌دهد. تقویت سیستم ایمنی، رفع گرفتگی بینی، جلوگیری از خشکی پوست و کمک به خواب بهتر تنها چند مورد از فواید استفاده از دستگاه بخور یا رطوبت ساز هستند. فکر نمی‌کنید این همه تاثیر مثبت، حال‌تان را خوب می‌کنند؟


بدن‌تان را کش و قوس دهید و عمیق نفس بکشید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

روزهایی که احساس خستگی و کلافه‌گی می‌کنید، بدن‌تان را بکشید و نفس عمیق بکشید. کش و قوس دادن بدن کمک می‌کند تا عضلات از تنش رها شده و انعطاف پذیر شوند. ساعت‌های طولانی نشستن روی صندلی باعث می‌‌شود عضلات همسترینگ منقبض شوند و بگیرند. اگر آنها را نکشید پاهای‌تان هم دچار گرفتگی خواهند شد. به مرور زمان این حالت بر توانایی راه رفتن‌تان تاثیر منفی می‌گذارد.

اگر به طور مرتب چند حرکت کششی برای عضلات‌تان انجام ندهید به راحتی آسیب خواهند دید. مطالعات نشان داده کشش مرتب عضلات باعث انعطاف پذیر شدن عضلات و چربی سوزی‌شان می‌‌‌شود. ضمنا کشیدن عضلات یک راه خوب برای رها شدن از استرس، بهبود جریان خون و کاهش درد و گرفتگی عضلات است.

تنفس کردن هم عملی است که خیلی کمتر پیش می‌آید که به آن فکر کنید اما باید به آن فکر کنید! چند نفس عمیق کشیدن در کاهش استرس جادو می‌کند. وقتی استرس یا اضطراب دارید، الگوی تنفس‌تان تغییر می‌کند، یعنی بدن‌تان اکسیژن کافی دریافت نمی‌کند. تنفس عمیق و آرام به شما کمک می‌کند الگوی نفس کشیدن خود را اصلاح کنید، در نتیجه از هورمون‌های استرس در خون‌تان کم خواهد شد، انرژی‌تان بیشتر شده و بیشتر احساس آرامش می‌کنید.

تمرین یوگا ترکیب خوبی از کشش بدن و تنفس عمیق و آرام است. فواید فیزیکی یوگا شامل افزایش انعطاف پذیری بدنی، بهبود تنفس و تقویت عضلات می‌شود. از جنبه‌ی روحی نیز یوگا می‌تواند به شما احساس آرامش، رها شدن ذهن و افزایش تمرکز بدهد. چند دقیقه وقت صرف کردن برای انجام چند حرکت یوگا راهی بسیار عالی برای آرام سازی جسم و روح قبل از شروع روز است.


کاغذ و قلم را بردارید و بنویسید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

نوشتن وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. فکر نکنید باید صفحات زیادی را پُر کنید. تنها چند جمله در مورد احساسات خود نوشتن، لیستی از داشته‌ها تهیه کردن، نوشتن درمورد تمام چیزهایی که دوست دارید و یا عصبانیت‌ها و توپ و تشرهای‌تان را روی کاغذ آوردن تنها چند نمونه از استفاده‌ی شما از قلم و کاغذ هستند.

در روزهایی که بد می‌گذرند، نوشتن می‌تواند تسکین خوبی باشد. یک صفحه‌ی سفید را جلوی خود بگذارید و تمام احساسات خو را روی کاغذ بریزید تا ذهن‌تان پاک شود و حتی شاید بتوانید ریشه‌ی نگرانی یا راه حل مشکل‌تان را پیدا کنید. به نوشتن ادامه دهید تا زمانی که دیگر فکری در سرتان باقی نماند و به جای اینکه در افکار آزاردهنده غوطه ور شوید و توان‌تان را از دست بدهید، سراغ کارهای روزمره‌تان بروید.


ببینید در نگاه دیگران از چه جنبه‌هایی دوست داشتنی هستید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

صحبت کردن با دوستان یا همکاران ممکن است چیزی نباشد که به عنوان یک راه حل در روزهایی که پریشان هستید به آن فکر کنید. استرس و فشارهای زندگی به گونه‌ای باعث شده در مورد خودمان بدترین برداشت‌ها را داشته باشیم. بیشتر اوقات خوبیهای خود را نمی‌بینیم و ایرادها و نقاط ضعف‌مان تنها چیزهایی هستند که روی‌شان تمرکز می‌کنیم. اگر خودتان را در چنین موقعیتی یافتید، باید از دوستان و آنهایی که حامی شما هستند کمک بخواهید.

به بهترین دوستان‌تان یا اعضای خانواده‌تان پیامی بفرستید و از آنها بخواهید سه ویژگی شما را که خیلی دوست دارند بگویند. جواب‌های آنها شگفت زده‌تان کرده و کمک‌تان می‌کند از تردیدی که نسبت به خود دارید رها شوید و مهربانانه‌تر به خود نگاه کنید. گاهی اوقات باورهایی که دیگران نسبت به ما دارند، درست همان نیرویی است که برای تقویت اعتماد بنفس و انگیزه گرفتن نیاز داریم.


در کمک‌های داوطلبانه سهیم شوید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

شاید بگویید با اینهمه مشغله و مسئولیت وقتی برای رسیدگی به خودتان فرصت ندارید چگونه می‌توانید برای کمک به دیگران وقت پیدا کنید؟ لازم نیست به راههای پیچیده و خاصی فکر کنید؛ همین که به دیگران لبخند بزنید، با همکارتان که احساس می‌کنید دلش گرفته و نیاز به درد دل دارد کمی قدم بزنید و به درد دلش گوش دهید، با بچه‌ها بازی کنید، کارهای کوچک انسان دوستانه‌ای هستند که هم وقت شما را نمی‌گیرند و هم تاثیرشان خیلی بزرگ‌تر از آنچه تصور کنید است.

با شرکت در کمک‌های داوطلبانه، نگاه و فکرتان از «من» به سمت «ما» معطوف می‌شود و خواهید فهمید که بهترین چیزی که می‌توانید به کسی هدیه دهید، قلب و وقت‌تان است. با کمک به دیگران و خوشحال کردن آنها، همین اتفاق برای خودتان هم خواهد افتاد، و می‌توانید بفهمید زندگی‌تان چقدر ارزشمند است و چقدر می‌توانید مفید باشید. روزهایی که فکر می‌کنید چیزی ندارید تا به شما انگیزه بدهد، اطراف خود به دنبال کسی بگردید که به کمک کوچکی از طرف شما نیاز دارد. باور کنید خودتان هم تعجب می‌کنید وقتی ببینید جزئی‌ترین کمک‌ شما چقدر می‌تواند شاداب‌تان کند و باعث شود خودتان را تحسین کنید و از وجودتان راضی باشید.


راز و نیاز کنید

نکات خود مراقبتی برای شمایی که زیاد مشغله دارید

راز و نیاز کردن با خدا فقط مخصوص زمان‌های خاصی نیست. هر وقت که فرصتی پیدا کردید و دل‌تان خواست با خداوند مناجات کنید تردید نکنید. با نیایش کردن می‌توانید تمرکز و افکارتان را معطوف خود و خدای‌تان کنید و به آرامش برسید. این حالت به طرز شگفت انگیزی از استرس‌تان کم می‌کند و اعتماد بنفس‌تان را بالا می‌برد. حتی دو دقیقه راز و نیاز با خداوند تحت هر شرایطی می‌تواند شما را از نگرانی‌های دور و برتان رها کند.

روزهایی که خیلی آشفته و بهم ریخته‌اید ممکن است فکر کنید: موضوع چیست؟ دارم چه کار می‌کنم؟ چه اتفاقی می‌خواهد بیفتد؟ ارتباط با معبود و توکل به او و راز و نیاز کردن به شما یادآوری خواهد کرد که خداوند برنامه‌ای برای‌تان دارد و بی‌هدف خلق‌تان نکرده و پشتیبان شماست. شما دلایل زیادی برای تقویت ایمان خود دارید، کافیست خوب نگاه کنید تا هم از فشاری که بر دوش‌تان سنگینی می‌کند کمی کاسته شود و هم برای باقیمانده‌ی روزتان انرژی بگیرید.

مراقبت از روح و جسم‌تان کار سختی نیست فقط کافیست آن را در اولویت قرار دهید. اما با وجود تمام مشغله‌های دنیای امروز، طبیعی است که مراقبت از خود را فراموش کنیم و فقط نگرانی‌های‌مان را ببینیم پس خودتان را سرزنش نکنید.

حتی روزهایی که انگار تمام وظایف دنیا روی دوش شماست باز هم باید لحظاتی را فقط به خودتان توجه کنید. تکنیک‌هایی که به شما پیشنهاد کردیم وقت زیادی از شما نمی‌گیرند اما سود زیادی به شما می‌رسانند. سخت نگیرید، تنفس عمیق را فراموش نکنید، از استرس‌تان کم کنید و خودتان را هم ببینید تا احساس فرسودگی نکنید و شاد باشید.

[ad_2]

بک لینک

دانلود کتاب

شاید دوست داشته باشید:

دانلود pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم

خرید pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید پی دی اف کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید کتاب […]

جهت دانلود کتاب مکانیک کوانتومی کلیک کنید !

دانلود pdf کتاب مکانیک کوانتومی حسین بیانی پوران پژوهش تعداد صفحه : 730 حجم : 182 مگابایت کیفیت : خوب […]

پی دی اف کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران گلابچی

جهت دانلود این کتاب کلیک کنید   دانلود کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران اثر محمود گلابچی – فیدیبو https://fidibo.com › … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.