هنگام پیچ خوردن انگشت شست چکار کنیم؟

admin دسته‌بندی نشده

[ad_1]

وب‌سایت نبض ما: پیچ خوردن انگشت شست در اثر پاره شدن یا کشیده شدن رباط اتفاق می افتد. رایج ترین علت پیچ خوردن انگشت شست پاره شدن رباط جانبی است. بیشتر پیچ خوردگی ها با درمان های خانگی بهبود پیدا می کنند و به جراحی نیاز ندارند.

پیچ خوردن ممکن است در اثر آسیب دیدن یا پاره شدن رباط در انگشت، رخ بدهد. پیچ خوردن بسیار دردناک است و ممکن است با شکستگی استخوان یا مشکلات مفصل مانند آرتریت اشتباه گرفته شود. در این مطلب خطرات پیچ خوردن انگشت شست و راههای درمان آن را بررسی می کنیم.

وقتی انگشت شستتان پبچ می‌خورد...

به طور کلی دست از گروه پیچیده ای از مفاصل، از جمله تاندون ها، رباط ها و عضلات ساخته شده است. هنگامی که مفاصل تحت فشار بیش از حد قرار بگیرند، به آنها ضربه هایی شدید وارد شود یا بیش از حد کشیده شوند، ممکن است رباط ها آسیب ببیند و منجر به پیج خوردن آنها شود.

شدت پیچ خوردگی به عوامل بسیاری از جمله پاره شدن رباط و میزان پارگی بستگی دارد. همچنین ممکن است اگر پیچ خوردگی با آسیب های دیگری همراه باشد، درمان آن دشوارتر شود.

مدت زمان بهبودی پیچ خوردن انگشت شست چقدر است؟

پیچ خوردگی های کوچک معمولا در 2 هفته بهبود پیدا می کنند. اما ممکن است بهبودی آسیب های شدیدتر، بین 6 تا 12 هفته یا بیشتر طول بکشد.

اگرچه درمان پزشکی خاصی برای پیچ خوردگی لازم نیست، اما فرد می تواند برای کاهش درد و تورم در طول بهبودی، کارهایی را انجام دهد.

چند استراتژی ساده برای کاهش تورم و درد در هنگام بهبودی در زیر آمده است:

استراحت: از تایپ کردن و فعالیت های دیگر که انگشت شست را درگیر می کنند، اجتناب کنید. اگر توصیه شد، یک اسپلینت تهیه کنید.

یخ: به مدت 20 دقیقه یخ را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید و این کار را در فواصل منظم وبرای 4 تا 8 بار در روز تکرار کنید.

دارو: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن مصرف کنید.

ارتفاع: برای چند روز اول ناحیه آسیب دیده را بالا نگه دارید.

جلوگیری از حرکت مفصل، به ویژه در آسیب های شدید، می تواند زمان بهبودی را کاهش دهد.

اگر آسیب شدید درمان نشود، می تواند به مشکلات دیگری منجر شود. ممکن است رباط بیش از حد پاره شود و مناطق اطراف آن آسیب ببینند. برخی افراد ضعف مزمن، بی ثباتی، تغییر شکل یا آرتریت را تجربه می کنند.

آیا لزومی برای جراحی وجود دارد؟

برخی از شدیدترین آسیب ها ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند. در برخی از آسیب ها ممکن است رباط های پاره شده بین استخوان ها فاصله بیندازند. بهبود این روند به مداخله پزشک نیاز دارد. پس از عمل جراحی، ناحیه آسیب دیده باید به مدت 6 تا 8 هفته در گچ بماند.

حفظ آرامش در زمان بهبودی

با کاهش تورم و درد می توانید به آرامی به فعالیت های طبیعی بازگردید. فعالیت بیش از حد می تواند آسیب را تشدید کند.

تمرین های تقویتی می تواند به بهبودی انگشت شست کمک کند، اما تمرین درست به رباط آسیب دیده بستگی دارد. در مورد تمرین های مناسب و زمان شروع این تمرین ها با یک پزشک یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

پیچ خوردن یا شکستگی؟

هنگامی که انگشت شست به دلیل کشیده شدن یا شرایط دیگر آسیب می بیند، آسیب احتمالا یک پیچ خوردگی است. با این حال، برای ظهور علائم زمان لازم است، بنابراین ممکن است تشخیص این اختلال از آسیب های دیگر دشوار باشد. ممکن است درد ناشی از آسیب های دیگر هم در سراسر انگشت شست منتشر شده و درد ناشی از پیچ خوردگی را بدتر کند.

تغییرات در شکل شست، صدای ترک خوردگی پس از زمین خوردن و بی حسی، اغلب زمانی رخ می دهد که انگشت شست یا استخوان اطراف آن شکسته باشد.

پزشک ممکن است یک آزمایش اشعه ایکس انجام دهد تا مطمئن شود که استخوان شکسته ای وجود ندارد. این کار می تواند کمک کند تا بفهمیم که آیا یک بیماری مانند آرتریت باعث ایجاد علائم شده است یا خیر.

وقتی انگشت شستتان پبچ می‌خورد...

علائم رایج پیچ خوردن انگشت شست شامل موارد زیر می شود:

– انتشار درد در سراسر دست یا مچ

– کبودی، تورم یا تغییر رنگ در اطراف انگشت شست

– ناتوانی در مفصل یا مشکل حرکت انگشت شست

درجه بندی پیچ خوردن انگشت شست

پزشکان با استفاده از یک سیستم ، میزان شدت آسیب را بیان می کنند:

پیچ خوردگی درجه 1: این مورد زمانی اتفاق می افتد که رباط کشیده شود یا یک پارگی کوچک به وجود آمده باشد. در این حالت فرد تورم و درد خفیفی دارد.

پیچ خوردگی درجه 2: در این حالت رباط به صورت جزئی پاره شده است. ممکن است انگشت شست در زمان حرکت درد داشته باشد یا به صورتی غیرعادی سست شود.

پیچ خوردگی درجه 3: پارگی کامل رباط در این درجه قرار می گیرد. پیچ خوردگی بسیار دردناک است و حرکت انگشت شست به سختی ممکن است.

پیشگیری از پیچ خوردن انگشت شست

هر فرد ممکن است به این آسیب دچار شود و هیچ راهی برای جلوگیری از این خطر وجود ندارد.

اسکی بازان به دلیل زمین خوردن در طول انجام این ورزش، بیشتر در معرض این آسیب قرار دارند. آنها می توانند با انجام تمرین هایی، احتمال آسیب در زمان زمین خوردن را کاهش دهند.

نکته ها

به سادگی می توان این آسیب را نادیده گرفت، اما پیچ خوردگی می تواند به شدت دردناک باشد. اگر آسیب های شدید نادیده گرفته شود، ممکن است باعث آسیب درازمدت و درد مزمن شود.

اکثر این آسیب ها بدون نیاز به درمان پزشکی بهبود پیدا می کنند اما مراجعه به پزشک می تواند به شما اطمینان دهد که آسیب دیگری ندیده اید و درمان درستی انجام می دهید.

با مراقبت، اکثر مردم به طور کامل بهبود پیدا می کنند و می توانند به فعالیت های معمول خود بازگردند.

[ad_2]

بک لینک

دانلود کتاب

شاید دوست داشته باشید:

دانلود pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم

خرید pdf کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید پی دی اف کتاب سیر تا پیاز زبان انگلیسی دوازدهم , خرید کتاب […]

جهت دانلود کتاب مکانیک کوانتومی کلیک کنید !

دانلود pdf کتاب مکانیک کوانتومی حسین بیانی پوران پژوهش تعداد صفحه : 730 حجم : 182 مگابایت کیفیت : خوب […]

پی دی اف کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران گلابچی

جهت دانلود این کتاب کلیک کنید   دانلود کتاب عناصر سازه‌ای برای معماران اثر محمود گلابچی – فیدیبو https://fidibo.com › … […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.